Menu

Valckx, Nilis en het weerzien met PSV

donderdag 16 januari 2020

Zondag 19 januari hervat VVV-Venlo de competitie in Covebo Stadion - De Koel - met een mooi affiche tegen PSV. De club waar twee VVV’ers een grote periode van hun voetbalcarrière actief waren en waar een vriendschap er misschien wel toe geleid heeft dat ze momenteel beide werkzaam zijn voor VVV-Venlo. De één wordt herinnerd als de rots in de branding in het centrum van de verdediging, terwijl de naam van de ander nog wekelijks door het Philips Stadion gonst. We blikken vooruit op VVV-Venlo – PSV en gaan terug in de tijd met twee collega’s, maar bovenal hele goede vrienden, manager voetbal Stan Valckx en assistent-trainer Luc Nilis.

Succesvol bij PSV
Dat beide iconen een roemrijk verleden hebben bij de tegenstander van aanstaande zondag, is voor velen geen geheim meer. In de periode dat Valckx en Nilis samen speelden, pakten ze voor de ploeg uit de Lichtstad één KNVB-Beker, drie keer de Johan Cruijff Schaal en werden ze tweemaal kampioen van Nederland. Die laatste landstitel, in het begin van de 21e eeuw, was voor Valckx de laatste titel in zijn profcarrière, zo vertelt hij: ‘Dat was mijn laatste wedstrijd in het profvoetbal, terwijl Luc toen een prachtige transfer maakte naar Aston Villa.’ Nilis genoot misschien nog wel wat meer van de vijftiende landstitel voor PSV, zeker omdat hij met negentien doelpunten een groot aandeel had in zijn tweede kampioenschap in Eindhoven: ‘Die laatste ereronde die we samen liepen in het Philips Stadion, was adembenemend.’, voegt Nilis toe.

Vriendschap
Die vriendschap tussen Valckx en Nilis ontwikkelde zich in Eindhoven razendsnel. ‘We stonden vaak bij trainingen al een uur van tevoren op het veld en in dat opzicht waren we echte liefhebbers’, blikt Valckx terug. Zo kwamen ze elkaar ook tijdens de partijtjes op trainingen vaak tegen. Echter probeerde Nilis daar vaak zijn kameraad te ontlopen: ‘In wedstrijden kon Stan nog wel eens op een harde, maar wel correcte manier ingrijpen. Als ik hem dan tegenkwam tijdens een training dan hield hij zich toch ook wel keurig in terwijl hij ook vol door had kunnen gaan. Dat bewaarde hij dan gelukkig voor in de wedstrijden.’

Nilis speelde na zijn loopbaan bij PSV nog even in de Premier League, het ‘walhalla van het profvoetbal’, maar door een ongelukkige en zware blessure kwam er daar abrupt een einde aan zijn voetbalcarrière. Een paar jaar later belde Valckx zijn kompaan op met de vraag of hij onderdeel uit wilde maken van de technische staf van de Eindhovenaren, waar Guus Hiddink op dat moment trainer was. ‘Stan is degene die er min of meer voor gezorgd heeft dat ik aan de slag kon bij PSV. Dat heeft mij echt enorm geholpen in mijn revalidatieproces en ik kon weer snel actief zijn in het voetballen’, looft Nilis.

Nog altijd even fanatiek
In het huidige dagelijkse leven staan beide Limburgers buiten De Koel ook nog steeds binnen de kalklijnen, bij DEV Arcen, de club waar Valckx opgroeide. Nilis maakt sinds een paar jaar ook deel uit van het 3e elftal van de amateurclub: ‘Nadat ik in de zomer meedeed met een 7-tegen-7 toernooi, ben ik daar blijven plakken. Het is een hecht team waarin de vriendschap voorop staat en ik werd enorm goed ontvangen door de spelers.’ Naast het plezier dat de fanatiekelingen nog steeds uit het spelletje halen zijn ze nog steeds ontzettend gemotiveerd: ‘Er wordt nog veel gevloekt en gescholden en we spelen elke week weer vol voor de winst’, nuanceert Valckx.

VVV-Venlo – PSV
Zondag 19 januari staat voor Nilis namens de Venlonaren de vierde ontmoeting met PSV op het programma. De vorige drie gingen allemaal verloren. Het wordt dus tijd voor een stunt, zo weet ook Lucky Luc, die natuurlijk nog wel een band heeft met PSV: ‘Echter, op het moment dat de wedstrijd is begonnen dan tellen voor mij alleen de drie punten voor VVV. We zullen er bovenop moeten zitten  en scherp en kort moeten spelen, dat is de manier hoe je topclubs zoals PSV moet aanpakken.’

Oussama Darfalou
In de aanloop naar de wedstrijd die zondag onder leiding staat van Danny Makkelie, kreeg VVV-Venlo welkom nieuws. Kersverse aanwinst Oussama Darfalou is speelgerechtigd en kan zondag dus zomaar in actie komen. Een versterking waarbij ook voor Nilis een belangrijke rol is weggelegd: ‘Darfalou is een beweeglijke spits met veel diepgang die we goed kunnen gebruiken. Een bijkomend voordeel is dat hij net zoals Luc heel goed Frans spreekt. Het is belangrijk dat hij in bepaalde situaties terug kan vallen op Luc en we hopen dat hij zijn kwaliteiten bij ons kan laten zien’, aldus Valckx.

Vertrouwen in zondag
VVV is klaar voor de eerste officiële wedstrijd van 2020 en als het aan Nilis lag had hij zelf nog het liefste op het veld gestaan. Dat bleek ook maar weer tijdens het laatste trainingskamp. Daar zat de 56-voudig Belgisch international voor de zoveelste keer in het winnende team tijdens een amusant spelletje voetvolley: ‘Het laatst won ik inderdaad met Simon Janssen en Yahcuroo Roemer. Het is gewoon een kwestie van het goed motiveren van die jongens en hen te prikkelen. Dan geniet ik ervan om met de groep actief te zijn en de jongens wat bij te leren.’

Ook Valckx heeft zin in zondag en geeft aan dat een verrassing ook af en toe noodzakelijk is: ‘Ik gun PSV het allerbeste, maar ik heb er vertrouwen in dat we zondag kunnen verrassen. Het zal ook broodnodig zijn om links en rechts punten te sprokkelen, niet alleen tegen de kleinere maar ook tegen de grotere ploegen, zoals PSV.’

mf2