Menu

Wim Jacobs: van keeper tot teammanager

woensdag 30 december 2020

Wim Jacobs: van keeper in het tweede elftal bij VVV, tot teammanager van een Eredivisieclub.

Hij is één van de langstzittende collega’s die bij VVV-Venlo werkt. Al vanaf zijn zesde stond hij op het voetbalveld en na 50 jaar is de inmiddels 56-jarige Wim Jacobs nog steeds actief in de voetbalwereld. Bij zijn favoriete voetbalclub werkt hij inmiddels ruim 26 jaar en bekleed hij op dit moment de rol als teammanager. We gaan met hem in gesprek over zijn actieve voetbalcarrière en wat de rol als teammanager inhoudt.

Wim Jacobs, geboren en nog steeds woonachtig in Leunen, komt uit een échte voetbalfamilie. Zijn ouders hebben altijd in de kantine gewerkt van de plaatselijke voetbalclub SV Leunen. Van jongs af aan kwam hij dus al op het voetbalveld en is daar nooit van weggegaan. Zodra Wim oud genoeg was mocht hij aansluiten in het laagste jeugdelftal van SV Leunen en zodoende startte zijn carrière als voetballer. Men zei dat hij aardig kon voetballen, hierover zegt Wim: “Ik was eigenwijs en ik besloot om te gaan keepen. Vanaf mijn negende stond ik in het doel. Nadat ik één jaar in het eerste bij SV Leunen had gekeept, vroeg de voormalig manager Wiel Teeuwen van VVV-Venlo om VVV te komen versterken in het tweede elftal. Dankzij toeval kwam ik na een half jaar in het eerste elftal terecht met onder andere Stan Valckx, Jos Rutten en Ger van Rosmalen.’’ Echter keerde Wim na twee jaar terug bij de amateurs. Via één jaar Leunen, éen jaar RKVV Volharding en zes jaar bij SV Venray, keerde hij 1994 terug bij VVV- Venlo. Waar hij de rol van reservekeeper achter John Roox mocht gaan bekleden. Sindsdien is hij niet meer weggegaan bij de huidige Venlose Eredivisionist. Wim werkte vanaf 1984 bij de post en vanaf 1994 speelde hij ook betaald voetbal bij VVV-Venlo; een dubbele baan.

Na een aantal jaar reservekeeper te zijn mocht hij een dubbelrol gaan bekleden. Zijn rol als reservekeeper combineerde hij met de functie als keeperstrainer en zo begon zijn carrière bij VVV-Venlo. Nadat het keepen in de selectie ophield, kon hij verder gaan als keeperstrainer bij de club.

De liefde voor het voetbal is altijd gebleven, vandaar besloot hij te kiezen om zijn werk bij VVV te combineren met een baan bij de post. Naarmate de jaren vorderden werden de uren bij de post minder en kon hij zich meer en meer focussen op zijn werkzaamheden bij VVV. Inmiddels is Wim ongeveer 26 jaar fulltime in dienst bij VVV. Eerst als keeperstrainer en inmiddels alweer zes jaar als teammanager. Waar hij dit eerst combineerde heeft de club de functie uit elkaar gehaald.

Teammanager bij een club als VVV-Venlo in de Eredivisie houdt in dat je continu zaken aan het regelen bent. “Je zorgt er non-stop voor dat alle randzaken rondom de selectie en de staf van het eerste elftal geregeld zijn. Denk hierbij aan het klaarleggen en bestellen van materialen, kleding van de spelers, managen van persverzoeken voor spelers en staf, organiseren van trainingskampen, regelen van oefenwedstrijden en zo kunnen we nog wel even door gaan.’’

Eén van zaken waar Wim bij VVV veel mee bezig is, is het zorgen voor kleding van de selectie. Waar aan het begin van het seizoen alle kleding moet worden gepast, heeft hij de andere keer te maken met het indienen van het wedstrijdshirt bij de KNVB. Wim hierover: “Daarbij wordt gelet of de kleuren van de tegenstander niet voorkomen in ons tenue. Tegen RKC bijvoorbeeld zijn onze tenues niet goedgekeurd en dienen we in ons derde tenue te spelen. Hiervoor moeten we ook weer zorgen dat alle spelers de juiste maten krijgen en dat de tenues worden voorzien van de juiste bedrukking.’’ Over tenues gesproken: “Spelers mogen shirtjes met de tegenstander wisselen, echter moeten de spelers hier dan wel voor betalen.’’

“Van de directie tot de wasdames, iedereen is continu bezig met de gedachte om beter te worden, dat maakt mij als Teammanager trots.’’

De voorbereiding van een wedstrijd is voor Wim inmiddels gesneden koek. “Het protocol ken ik ondertussen van buiten. Toch is het elke wedstrijd weer een hele organisatie die we rond moeten krijgen en daar staan mensen niet altijd bij stil.” Wim vervolgt: “Tijdens een uitwedstrijd zorgen we er altijd voor dat we een aantal uur van te voren bij een hotel zijn in de desbetreffende speelstad. Vervolgens wordt er een sportmaaltijd gegeten, de wedstrijdbespreking gedaan en hebben de spelers nog even tijd om te ontspannen. We zorgen vervolgens dat we dan altijd anderhalf uur voor aanvang van de wedstrijd in het stadion zijn. Het laatste stuk in de bus heb ik indien nodig contact met de lokale politie voor begeleiding richting het stadion vanwege veiligheidsredenen of mogelijke files.’’ Eenmaal in het stadion zorgt Wim ervoor dat alle spullen klaarliggen en de staf en de selectie zo min mogelijk last hebben van randzaken. ‘’Zij moeten volledig gefocust zijn op de wedstrijd.’’

Tijdens de wedstrijd neemt Jacobs plaats op de bank naast de staf, maar bemoei  en met het tactische gedeelte is het laatste wat Jacobs zal doen. In tegendeel tot voorheen toen hij de rol als keeperstrainer had. Tijdens de wedstrijd is hij enkel verantwoordelijk voor de wissels en contactpersoon met mensen van kantoor, indien nodig.

Genieten van het spelletje kan Wim zeker. Hij weet hoe hard iedereen binnen de club er voor werkt om elke dag 110% te geven. “Van de directie tot de wasdames, iedereen is continu bezig met de gedachte om beter te worden, dat maakt mij als teammanager trots.’’ Zijn werk mee naar huis nemen, dat zal Jacobs niet gebeuren. “In de voetbalwereld moet je je mannetje staan en ik ben iemand die recht voor zijn raap is, zonder dat ik mensen daarmee wil kwetsen. Doordat ik de schakel ben tussen de medewerkers van de club en de technische staf zorgt dat soms voor felle discussies. Echter heeft iedereen het besef dat we een BVO zijn die moet knokken voor lijfsbehoud in de Eredivisie. Dit betekent dus dat we allemaal continu op het scherpst van de snede werken. Maar dat is tegelijkertijd ook weer het mooie aan deze wereld

Op de vraag hoelang Wim Jacobs het dan nog volhoudt bij VVV, hoeft hij niet lang na te denken: “Doordat de club de laatste jaren gigantische stappen heeft gezet, motiveert het me om mee te gaan en continu een bijdrage te leveren in dit proces. Enkele voorbeelden van die stappen zijn bijvoorbeeld de recente aankoop van zaal Limianz, het kunstgras vervangen voor natuurgras en de vernieuwing van het stadion die stap voor stap bezig is.’’ Als het aan Wim zelf ligt, is hij voorlopig nog wel even werkzaam als teammanager de club. “De club heeft een bijzonder plekje in mijn hart, ik zou niet zonder kunnen’’, aldus Wim

 

 

mf2